Reference rodinný dům hrubá stavba Praha 2023 | Wienerberger

Tepelná ochrana

Pro vnější stěny Porotherm je zásadním ukazatelem energetické náročnosti hodnota průměrného součinitele prostupu tepla Uem [W/(m2.K)]. Výpočet ukazatelů energetické náročnosti je poměrně složitý, vstupuje do něj mnoho faktorů a nelze tedy předem jednoznačně definovat minimální požadavky na jednotlivé konstrukce nebo technologie.

Požadavky na energetickou náročnost budovy s téměř nulovou spotřebou energie (NZEB II), platné od 1. ledna 2022, stanovené výpočtem na nákladově optimální úrovni, jsou splněny, pokud hodnoty ukazatelů energetické náročnosti hodnocené budovy uvedené ve vyhlášce č. 264/2020 Sb. nejsou vyšší než referenční hodnoty ukazatelů energetické náročnosti pro referenční budovu.

  • Tipy!
  • 1. Zjednodušeně lze doporučit navrhnout veškeré konstrukce obálky budovy na min. hodnoty Un,20 × 0,7 [W/(m².K)] pro NZEB I a II, nebo některé konstrukce "předimenzovat" na úkor komplikovanějších a nákladnějších řešení jiných konstrukcí a vytvořit tím předpoklad pro splnění hodnoty průměrného součinitele prostupu tepla.
  • 2. Obvodové zdivo, které se v průběhu užívání nedá jednoduše vyměnit, doporučujeme navrhnout jako jednovrstvé Porotherm (bez nutnosti dalšího zateplení), které svým součinitelem prostupu tepla U výrazně zlepší průměrný součinitel prostupu tepla celé obálky budovy. Čím lepší jsou tepelně-technické vlastnosti obálky budovy, tím menší jsou nároky na technologie a obnovitelné zdroje.
  • 3. Čím lepší jsou tepelně-technické vlastnosti obálky budovy, tím menší jsou nároky na technologie a obnovitelné zdroje.

Vnější stěny z cihel Porotherm s omítkami na obou površích mají plošnou hmotnost výrazně vyšší než 100 kg/m2, patří tedy při stanovení požadavků mezi konstrukce „těžké“.

Normové hodnoty součinitele prostupu tepla vnějších stěn budov s převažující návrhovou vnitřní teplotou 20 °C.
Tabulka 1.1.1

Normové hodnoty součinitele prostupu tepla U vnějších stěn budov s převažující návrhovou vnitřní teplotou θim = 20 °C podle článku 5.2.1 v ČSN 73 0540-2:2011, doplněny o odvozený požadavek NZEB (fR = 0,7) pro zóny s θim od 18 °C do 22 °C včetně (e1=1)

1) Za předpokladu, že se jedná o konstrukci obálky budovy.

Tepelně-technické vlastnosti vnějších stěn
Tabulka 1.1.2

Tepelně-technické vlastnosti vnějších stěn vyzděných na lepidlo pro zdění Porotherm Dryfix extra, zdicí pěnu Porotherm Dryfix a maltu pro tenké spáry Porotherm Profi

1) Všechny stěny jsou z vnější strany omítnuty tepelněizolační jádrovou omítkou, lepicí vrstvou s vloženou síťovinou a finální povrchovou úpravou.

2) Všechny stěny jsou z vnitřní strany omítnuty jednovrstvou sádrovou omítkou tloušťky 10 mm.

3) Vnější strana není omítnuta (pod ETICS).

4) Udry - součinitel prostupu tepla při nulové vlhkosti bez uvažování vlivu tepelných vazeb mezi konstrukcemi (překlady nad otvory,dilatační spáry, rohy stěn apod.)

5) λ - návrhová hodnota ekvivalentního součinitele tepelné vodivosti

6) R - tepelný odpor stěny včetně omítek při praktické vlhkosti

7) U - součinitel prostupu tepla při praktické vlhkosti bez uvažování vlivu tepelných vazeb mezi konstrukcemi (překlady nad otvory, dilatačníspáry, rohy stěn apod.)

 

 

Součinitel prostupu tepla vnějšího jednovrstvého zdiva doporučeného pro NEZB II
Podklady pro navrhování - tepelná ochrana

Součinitel prostupu tepla U [W/(m2·K)] vnějšího jednovrstvého zdiva doporučeného pro NZEB II, včetně omítek, v suchém stavu.

Nižší hodnota = nižší náklady na vytápění

Součinitel prostupu tepla vnějšího jednovrstvého zdiva doporučeného pro NZEB II
Podklady pro navrhování - tepelná ochrana

Součinitel prostupu tepla U [W/(m2·K)] vnějšího jednovrstvého zdiva doporučeného pro NZEB II, včetně omítek, při praktické vlhkosti.

Nižší hodnota = nižší náklady na vytápění

Vybrané normové hodnoty lineárního činitele prostupu tepla
Tabulka 1.1.3

Vybrané normové hodnoty lineárního činitele prostupu tepla ψ tepelných vazeb mezi konstrukcemi budov s převažující návrhovou vnitřní teplotou θim = 20 °C podle článku 5.4.1 v ČSN 73 0540-2

Potřebu tepla pro vytápění ovlivňuje i způsob napojení jednotlivých konstrukcí tvořících vnější obálku budovy. Proto ČSN 73 0540-2 pro hodnocení tepelných vazeb mezi konstrukcemi stanovuje maximálně přípustné hodnoty tzv. lineárních činitelů prostupu tepla ψ. Význam tohoto hodnocení narůstá se snižováním součinitele prostupu tepla konstrukcemi.

Příklady detailů

Ztužující věnec mezi vytápěnými podlažími

Napojení podezdívky u nepodsklepného domu

 

 

 

 

  • Pro podrobnější informace společnost Wienerberger s.r.o. vydala další tiskoviny

Tiskoviny můžete stáhnout z partnerské WIP zóny

Co je partnerská WIP zóna?

Tato webová platforma je tu pro podporu projekčních kanceláří a dalších odborníků ve stavebnictví. Jako naši partneři zde získáváte nejnovější informace o produktech, řešeních i novinkách ve společnosti Wienerberger s.r.o.

Kontakty