1. Dbát na vhodné dispoziční řešení - vyloučit či alespoň omezit sousedství hlučných místností (kuchyň, sociální zařízení, schodiště, výtahová šachta, chodba, výměníková stanice apod.) s akusticky chráněnými místnostmi (obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj, pracovna, nemocniční pokoj, čítárna apod.).
Tyto zásady navrhování platí nezávisle na materiálu, jaký si zvolí zhotovitel stěn!
2. Všechna zabudovaná technická zařízení působící hluk a vibrace (výtahy, čerpadla, spínače, shozy odpadů, vzduchotechnická zařízení, výměníkové stanice, trafostanice apod.) musí být umístěna a instalována tak, aby byl omezen přenos hluku a vibrací do stavební konstrukce a jejich šíření zejména do akusticky chráněných místností.
Tyto zásady navrhování platí nezávisle na materiálu, jaký si zvolí zhotovitel stěn!
3. Instalační potrubí (vodovodní, plynovodní, vzduchotechnická, kanalizační, parovodní, teplovodní, horkovodní) a instalační vedení (elektrická silnoproudá i slaboproudá) se musí vést a připevnit tak, aby nepřenášela do akusticky chráněných místností hluk způsobený při jejich používání ani zachycený hluk cizí.
4. Provést výběr materiálu na potřebnou plošnou hmotnost konstrukcí stěn a stropů při zohlednění veškerých komponent jako jsou např. objemová hmotnost cihel, objemová hmotnost a hmotnost zdicí malty, objemová hmotnost a hmotnost omítky. V případě, že navrhované stěny jsou svými komponentami odlišné od laboratorních stěn, na kterých se provádělo měření nebo výpočet, musí být hodnoty akustického útlumu naměřené v laboratoři zkorigovány směrem nahoru nebo dolů podle rozdílu plošných hmotností.
5. Zamezit šíření hluku vedlejšími stavebními cestami (akustickými mosty) vlivem:
- Zvoleného konstrukčního řešení (cihelný nosný systém, skeletový systém s výplňovým zdivem, kombinovaný systém apod.).
- Řešení detailů napojení akusticky dělicích stěn na navazující stěnové a stropní konstrukce.
- Řešení detailů pro napojení nenosných dělicích stěn na přilehlou konstrukci stěny a stropu (je třeba dbát na akustické oddělení konstrukcí).
- Skladby podlahové konstrukce a detailu jejího napojení u stěn.
- Velikostních poměrů vzájemně sousedících prostorů.
- Polohy místnosti v budově - mimořádnou pozornost je třeba věnovat malým místnostem s polohou v rohu budovy, kde dochází k šíření hluku mezi poschodími nad sebou.
6. Věnovat zvýšenou pozornost ochraně proti hluku již ve fázích:
- Zpracování projektové dokumentace - v PD upozornit na důležité zásady při provádění akusticky dělicích stěn.
- Přípravy stavby - prověřit připravenost pro technologické zpracování navržených specifických materiálů (zdicích prvků, izolací, tmelů apod.).
- Vlastního provádění stavebního díla - formou autorského dozoru kontrolovat dodržování navržených akustických opatření při provádění a zabránit případným odchylkám, které by vedly ke zhoršení akustických vlastností.
To znamená kontrolovat zejména:
- Použití předepsaných cihel, malty a omítek s příslušnými objemovými hmotnostmi.
- Dodržování potřebné tloušťky omítky.
- Plnoplošné promaltování ložných spár.
- U akustických cihel dokonalé vyplnění styčných spár.
- Zda nebyly použity poškozené nebo silně popraskané cihly v akusticky citlivých stavebních konstrukcích.
Zvláštní pozornost je třeba věnovat provádění (drážkování, sekání) instalací do akusticky citlivých stavebních konstrukcí, ve kterých je lépe se jim vyhnout:
- Elektrické zásuvky by na protilehlých površích stěny neměly být umístěny proti sobě, ale vystřídaně.
- Instalační rozvody by měly být vedeny pokud možno pouze z jedné strany stěny.
- Vodovody nebo plynovody mají být vedeny vedle sebe a ne křížem.