Muž hrající na bicí a v druhé místnosti klidně ležící žena cz

Akustické vlastnosti stavebních výrobků

Zvuk

Zvuk je mechanické vlnění, které se šíří především ve frekvenčním rozsahu lidského sluchu, který je přibližně od 16 Hz do 20 000 Hz. Zvuk, který je nepříjemný, rušivý a může mít škodlivý účinek, se nazývá hluk. Zvuk se šíří vzduchem a také může být přenášen konstrukcemi.

Zvuk přenášený vzduchem: Zde se jedná o šíření zvukových vln vzduchem. Narazí-li zvukové vlny na stavební prvek, dojde u tohoto stavebního prvku ke chvění.

Zvuk těles: Zvuk těles je zvuk, který vzniká chvěním pevných těles a šíří se v nich. Zvuk těles se může dále šířit vzduchem.

Kročejový hluk: Kročejový hluk vzniká mechanickým nárazem zdroje zvuku, který je v přímém kontaktu s posuzovanou stavební konstrukcí. Nejčastěji je způsoben chůzí, nárazy, údery na podlahu. Přenáší se ve formě vibrací a má impulzní charakter.

Vážená vzduchová neprůzvučnost

Důležitou a významnou vlastností stavebních konstrukcí je tzv. vážená vzduchová neprůzvučnost, což je schopnost dělicího prvku propouštět zvuk, který se šíří vzduchem, do chráněného prostoru v zeslabené míře. Hodnota vzduchové neprůzvučnosti vyjadřuje tedy zvukověizolační vlastnost dělicí stavební konstrukce bránit šíření zvuku (hluku), který se šíří vzduchem. Vzduchová neprůzvučnost jednovrstvého zdiva závisí především na hmotnosti zdiva na jednotku plochy. Hmotnost zdiva vyplývá z tloušťky zdiva a jeho objemové hmotnosti plus hmotnosti případné jednostranné či oboustranné omítky. U zděných konstrukcí má absence omítek zcela zásadní vliv na vzduchovou neprůzvučnost stěny! Akustické vlastnosti stavebního díla mohou být ovlivněny faktory popsanými v odstavci Doporučení při zajišťování stavební neprůzvučnosti akusticky dělicích stěn ve stavbách.

Vážená laboratorní neprůzvučnost

Vážená laboratorní neprůzvučnost se zjišťuje měřením v laboratoři s vyloučením tzv. bočních (vedlejších) cest šíření zvuku.

Vážená stavební neprůzvučnost

Vážená stavební neprůzvučnost se zjišťuje měřením na stavbě, kde vždy existují boční cesty šíření zvuku. Je-li vzduchová neprůzvučnost vyjádřená hodnotou Rw získanou v laboratoři, potom skutečná Rw změřená na stavbě je nižší o korekci k1, jež je závislá na velikosti přenosu zvuku bočními cestami.

Rw = Rw - k1 [dB]

Hodnota k1 je stanovena dle tabulky ČSN 73 0532 s ohledem na kombinaci lehkých a těžkých konstrukcí navazující na dělicí stěnu, nebo skelet stavby. Zpravidla je korekce k1 pro jednoduché konstrukce v kombinaci s těžkými 2 dB (plná cihla, beton). Při nízké vzduchové neprůzvučnosti bočně přiléhajících konstrukcí a jejich velkém plošném rozsahu však může dosahovat až 20 dB! Již ve fázi projekce je nutné důkladně posoudit navržené konstrukce a hodnotu k1. Při určování korekce k1 je důležité přesně znát vedlejší cesty šíření zvuku a hodnotu vzduchové neprůzvučnosti přiléhajících stavebních konstrukcí, jejich plochu a objemy sousedících místností. Dodržení normativních požadavků na neprůzvučnost stavebních dělicích konstrukcí se prokazuje přímo na stavbě měřením vážené stavební neprůzvučnosti a jejího porovnání s požadavkem stanoveným v ČSN 73 0532. Z měření prováděných na stavbách vyplývá, že u správně navržených a správně provedených akusticky dělicích stěn ve stavbách vystavěných z kompletního cihlového systému Porotherm korekce k1 bývá zpravidla 3 dB, u vyzdívek nosného skeletového systému pak cca 4 dB. Je nezbytné brát v úvahu i druh použitého materiálu na povrchové úpravy zdiva. Rozdíl v běžných těžkých omítkách a lehkých může mít za následek změnu akustických vlastností proti deklaraci a doporučení až o 1dB.

 

 

  • Doporučení při zajišťování stavební neprůzvučnosti akusticky dělicích stěn ve stavbách

1. Dbát na vhodné dispoziční řešení - vyloučit či alespoň omezit sousedství hlučných místností (kuchyň, sociální zařízení, schodiště, výtahová šachta, chodba, výměníková stanice apod.) s akusticky chráněnými místnostmi (obývací pokoj, ložnice, dětský pokoj, pracovna, nemocniční pokoj, čítárna apod.).

Tyto zásady navrhování platí nezávisle na materiálu, jaký si zvolí zhotovitel stěn!

2. Všechna zabudovaná technická zařízení působící hluk a vibrace (výtahy, čerpadla, spínače, shozy odpadů, vzduchotechnická zařízení, výměníkové stanice, trafostanice apod.) musí být umístěna a instalována tak, aby byl omezen přenos hluku a vibrací do stavební konstrukce a jejich šíření zejména do akusticky chráněných místností.

Tyto zásady navrhování platí nezávisle na materiálu, jaký si zvolí zhotovitel stěn!

3. Instalační potrubí (vodovodní, plynovodní, vzduchotechnická, kanalizační, parovodní, teplovodní, horkovodní) a instalační vedení (elektrická silnoproudá i slaboproudá) se musí vést a připevnit tak, aby nepřenášela do akusticky chráněných místností hluk způsobený při jejich používání ani zachycený hluk cizí.

4. Provést výběr materiálu na potřebnou plošnou hmotnost konstrukcí stěn a stropů při zohlednění veškerých komponent jako jsou např. objemová hmotnost cihel, objemová hmotnost a hmotnost zdicí malty, objemová hmotnost a hmotnost omítky. V případě, že navrhované stěny jsou svými komponentami odlišné od laboratorních stěn, na kterých se provádělo měření nebo výpočet, musí být hodnoty akustického útlumu naměřené v laboratoři zkorigovány směrem nahoru nebo dolů podle rozdílu plošných hmotností.

5. Zamezit šíření hluku vedlejšími stavebními cestami (akustickými mosty) vlivem:

  • Zvoleného konstrukčního řešení (cihelný nosný systém, skeletový systém s výplňovým zdivem, kombinovaný systém apod.).
  • Řešení detailů napojení akusticky dělicích stěn na navazující stěnové a stropní konstrukce.
  • Řešení detailů pro napojení nenosných dělicích stěn na přilehlou konstrukci stěny a stropu (je třeba dbát na akustické oddělení konstrukcí).
  • Skladby podlahové konstrukce a detailu jejího napojení u stěn.
  • Velikostních poměrů vzájemně sousedících prostorů.
  • Polohy místnosti v budově - mimořádnou pozornost je třeba věnovat malým místnostem s polohou v rohu budovy, kde dochází k šíření hluku mezi poschodími nad sebou.

6. Věnovat zvýšenou pozornost ochraně proti hluku již ve fázích:

  • Zpracování projektové dokumentace - v PD upozornit na důležité zásady při provádění akusticky dělicích stěn.
  • Přípravy stavby - prověřit připravenost pro technologické zpracování navržených specifických materiálů (zdicích prvků, izolací, tmelů apod.).
  • Vlastního provádění stavebního díla - formou autorského dozoru kontrolovat dodržování navržených akustických opatření při provádění a zabránit případným odchylkám, které by vedly ke zhoršení akustických vlastností.

To znamená kontrolovat zejména: 

  1. Použití předepsaných cihel, malty a omítek s příslušnými objemovými hmotnostmi.
  2. Dodržování potřebné tloušťky omítky.
  3. Plnoplošné promaltování ložných spár. 
  4. U akustických cihel dokonalé vyplnění styčných spár.
  5. Zda nebyly použity poškozené nebo silně popraskané cihly v akusticky citlivých stavebních konstrukcích.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat provádění (drážkování, sekání) instalací do akusticky citlivých stavebních konstrukcí, ve kterých je lépe se jim vyhnout:

  1. Elektrické zásuvky by na protilehlých površích stěny neměly být umístěny proti sobě, ale vystřídaně. 
  2. Instalační rozvody by měly být vedeny pokud možno pouze z jedné strany stěny. 
  3. Vodovody nebo plynovody mají být vedeny vedle sebe a ne křížem.
  • UPOZORNĚNÍ

Hodnoty vážené vzduchové a kročejové neprůzvučnosti, které jsou uvedeny v tomto podkladu, byly stanoveny na základě laboratorních měření stěn a rozumějí se jako vstupní hodnoty pro další zvukově technické výpočty a posouzení prováděné odborníky v oboru akustiky podle příslušných norem a předpisů.

Korekce dle ČSN

Dělící prvek

Těžká dělící stěna (strop) monolitická,

 prefabrikovaná nebo zděná, cihly,

beton, pórobeton apod. Rw ≥ 40dB

 
 
Boční konstrukce

4x těžká

3x těžká, 1x lehká

2x těžká, 1x lehká

1x těžká, 3x lehká

vyzdívaný skelet

Korekce dle ČSN 73 0532

2 dB

3 dB

4 dB

5 dB

≥4 dB

  • Pro podrobnější informace společnost Wienerberger s.r.o. vydala další tiskoviny

Tiskoviny můžete stáhnout z partnerské WIP zóny

Co je partnerská WIP zóna?

Tato webová platforma je tu pro podporu projekčních kanceláří a dalších odborníků ve stavebnictví. Jako naši partneři zde získáváte nejnovější informace o produktech, řešeních i novinkách ve společnosti Wienerberger s.r.o.

Kontakty