Fotografie cihla Porotherm T Profi - svépomoc (širší pozadí)

Tepelně technické vlastnosti

Tepelná setrvačnost

Tento termín definuje chování stavební hmoty nebo konstrukce ve vztahu ke kolísání teplot. Vnější stěny dokáží více či méně dobře odolávat kolísání vnějších teplot, tzn. časově mohou reagovat velmi rychle nebo také velmi pomalu. Chování vnější části stavby v zimě charakterizuje doba chladnutí, v létě doba zahřívání. Čím je doba chladnutí či zahřívání delší, tím více jsou obytné prostory posuzovány jako příjemné. Setrvačnost teploty závisí jak na tepelném odporu konstrukce vnějšího zdiva, tak i na schopnosti stavebních hmot použitých v konstrukci akumulovat teplo.

Akumulace tepla

Schopnost stavebních hmot akumulovat teplo je důležitá u takových objektů, kde z nějakých důvodů není možno udržovat konstantní teplotu vnitřních prostor. Při příliš nízké schopnosti obvodových stěn akumulovat teplo může při přerušení vytápění dojít během krátké doby k většímu poklesu teploty povrchu stěny na vnitřní straně. Veličinou vyjadřující schopnost materiálu přijímat teplo je tepelná jímavost b, která je dána vztahem

b = λ . c . ρ [W2·s.m-4·K-2],kde λ – součinitel tepelné vodivosti c – měrná tepelná kapacita ρ – objemová hmotnost.

Stěny z cihel Porotherm mají tu příjem- nou vlastnost, že vedle vyšší tepelné ochrany mají bez zvláštních opatření také dostatečnou schopnost akumulovat teplo, a to i stěny z tepelněizolačních cihel.

Součinitel tepelné vodivosti

Každý materiál je schopen šířit teplo. Tato schopnost se u homogenních materiálů vyjadřuje pomocí součinitele tepelné vodivosti l [W·m-1·K-1]. Hodnota součinitele udává množství tepla vztaženého na jednotku plochy, které projde vrstvou materiálu tloušťky 1 m při konstantním teplotním rozdílu 1 K mezi oběma povrchy této vrstvy. Jednovrstvá stavební konstrukce z cihel Porotherm je nehomogenní vrstvou materiálů a proto se u takových konstrukcí schopnost vedení tepla udává pomocí ekvivalentního součinitele tepelné vodivosti l mas, který zahrnuje vliv všech složek sdílení tepla.

Tepelný odpor

Tepelný odpor materiálu je veličina vyjadřující tepelněizolační vlastnosti materiálu a je dána vztahem Rmat = d/ λmat, kde d je tloušťka vrstvy materiálu a λmat je součinitel tepelné vodivosti tohoto materiálu. Tepelný odpor konstrukce R vyjadřuje tepelněizolační vlastnosti celé konstrukce složené z více vrstev (např. vnitřní a vnější omítka a zdivo z cihel Porotherm) včetně vlivu ložných a styčných spár ve zdivu a je dán součtem tepelných odporů jednotlivých vrstev.

Odpor konstrukce při prostupu tepla

Úhrnný tepelný odpor Rt bránící výměně tepla mezi prostředími oddělenými od sebe stavební konstrukcí získáme, připočteme- li k hodnotě tepelného odporu konstrukce R odpory při přestupu tepla na vnitřní (Ri) a vnější straně konstrukce (Re).

Součinitel prostupu tepla

Součinitel prostupu tepla konstrukce vyjadřuje celkovou výměnu tepla mezi prostory oddělenými od sebe stavební konstrukcí o tepelném odporu R a používá se k výpočtům tepelných ztrát provozovaných budov. Součinitel je dán vztahem U = 1/Rt.

Lineární (bodový) činitel prostupu tepla

Lineární (bodové) činitele prostupu tepla ye (ce) se používají k hodnocení místního zvýšení či snížení tepelných toků v detailech styků mezi konstrukcemi obálky budovy (hodnocení tepelných vazeb mezi konstrukcemi) a jsou součástí katalogových listů s detaily napojení různých konstrukcí na stěny z cihel Porotherm. Používání katalogových hodnot ye (ce) zajistí při zjednodušeném výpočtu vyšší přesnost hodnocení, která pak odpovídá řešení teplotních polí, potřebnou při řešení nízkoenergetické a pasivní úrovně domů.

Teplotní faktor vnitřního povrchu

Teplotní faktor vnitřního povrchu ƒRsi vyjadřuje vliv konstrukce a přestupů tepla v daném místě vnitřního povrchu na vnitřní povrchovou teplotu nezávisle na teplotách přilehlých prostředí. Teplotní faktor se používá zejména pro hodnocení místního poklesu vnitřních povrchových teplot v detailech konstrukčního řešení obálky budovy a spolu s nejnižší vnitřní povrchovou teplotou θsi,min jsou součástí katalogových listů s konstrukčními detaily zdiva Porotherm.

Zaokrouhlování tepelných hodnot

Hodnoty součinitele tepelné vodivosti a tepelného odporu se zaokrouhlují podle ČSN EN ISO 10456, hodnoty součinitele prostupu tepla podle ČSN 73 0540-2. Tepelné hodnoty stěn bez omítek jsou v technických listech uvedeny pro potřeby výpočtu stěny s libovolným druhem omítek a jejich tlouštěk. Zdivo však musí být omítnuto!

 

 

Vlhkost

Vlhkost, rovnovážná vlhkost

Stavební hmoty přijímají na základě jejich vnitřní stavby (druh, počet, velikost a členění dutin) za každého stavu vzduchu (relativní vlhkosti vzduchu a teploty) zcela určitou vlhkost, která se po dostatečně dlouhé době skladování stavebních hmot na vzduchu ustálí. Tato rovnovážná vlhkost je tím vyšší, čím vyšší je relativnívlhkost vzduchu za určité teploty.

Praktická vlhkost

Známe-li rozdělení vlhkosti určité stavební hmoty ve vnějším zdivu běžně provozovaných budov, můžeme určit tzv. praktickou vlhkost stavební hmoty. ČSN 73 0540-3 uvádí pro vnější stěny z cihel typu THERM praktickou hmotnostní vlhkost u = 1,0 %, pro vnitřní stěny z cihel typu THERM hodnotu u = 0,5 %.

Hmotnostní vlhkost materiálu

Obsah volné vlhkosti v materiálu v procentech hmotnosti materiálu v suchém stavu vyjadřuje hmotnostní vlhkost materiálu u.

Objemová vlhkost materiálu

Obsah vlhkosti materiálu v procentech objemu materiálu vyjadřuje objemová vlhkost materiálu ψ, která je dána vztahem ψ = u . ρd /1000, kde ρd je objemová hmotnost materiálu v suchém stavu v kg/m³.

Relativní vlhkost vzduchu

Relativní vlhkost vzduchu φi je procen­tuální vyjádření obsahu vodní páry ve vzduchu za dané teploty oproti vzdu­ chu vodní párou plně nasycenému při téže teplotě.

Rosný bod

Ochlazujeme-li vzduch obsahující vodní páru, částečný tlak vodní páry pd se nemění, zatímco tlak nasycených vodních par pd klesá a relativní vlhkost vzduchu stoupá. Za určité teploty, nazývané teplota rosného bodu θω, dosáhne relativní vlhkost vzduchu 100 %, což znamená, že vzduch je nasycen vodními parami. Při teplotě rosného bodu ještě nedochází k vylučování (kondenzaci) vody ze vzduchu.

Kritická vlhkost vzduchu

Pro hodnocení všech stavebních konstrukcí s výjimkou výplní otvorů je určena hodnotou 80 % relativní vlhkosti, což je definováno v ČSN EN ISO 13788. Tato hodnota stanovuje hranici pro riziko začínajícího růstu plísní na povrchu konstrukcí. Kritická vlhkost vzduchu se používá pro hodnocení nejnižší vnitřní povrchové teploty a je přísnější podmínkou než podmínka rizika vnitřní povrchové kondenzace. Když relativní vlhkost vzduchu dosáhne 100 %, což odpovídá rosnému bodu, tak je to kritická vlhkost vzduchu.

Kondenzace

Při ochlazení vzduchu pod teplotu rosného bodu dochází k kondenzaci vodní páry obsažené ve vzduchu. Vodní pára se sráží na kondenzačních jádrech, kterými mohou být prachové částečky ve vzduchu, a vytváří mlhu nebo se sráží na povrchu pevných těles, což se nazývá orosení. Tento proces trvá až do té doby, dokud obsah vlhkosti ve vzduchu není menší nebo roven maximálnímu možnému obsahu vlhkosti ve vzduchu při dané teplotě.

Faktor difuzního odporu

Vlastnost materiálu, která vyjadřuje jeho relativní schopnost propouštět vodní páry difuzí, se nazývá faktor difuzního odporu μ. Tento faktor je poměrem difuzního odporu materiálu (odporu proti pronikání vodní páry materiálem) a difuzního odporu vrstvy vzduchu o stejné tloušťce za stejných podmínek. Pro vzduch je tedy faktor μ = 1. Se zvyšujícím se číslem faktoru difuzního odporu klesá množství vodní páry prostupující materiálem.

Součinitel difuzní vodivosti

Součinitel difuzní vodivosti δ vyjadřuje schopnost materiálu propouštět vodní páru difuzí a je při známém faktoru difuzního odporu dán vztahem δ = 1,8824 × 10-10/μ.

  • Pro podrobnější informace společnost Wienerberger s.r.o. vydala další tiskoviny

Tiskoviny můžete stáhnout z partnerské WIP zóny

Co je partnerská WIP zóna?

Tato webová platforma je tu pro podporu projekčních kanceláří a dalších odborníků ve stavebnictví. Jako naši partneři zde získáváte nejnovější informace o produktech, řešeních i novinkách ve společnosti Wienerberger s.r.o.

Kontakty